A szénhidrátok szerepe!

(2012. November 13.)


Miért lehetséges, hogy a zsírszegény ételek fogyasztása ellenére is hízhatunk? A divatba jött fogyókúrák (sok fehérje, kevés szénhidrát) nagy vihart kavartak – nem csak szakmai körökben.

 

Vita a szénhidrátok körül

 

A fogyókúrás könyvek szerint az elhízás legfőbb oka a szénhidrátokra vezethető vissza. A dietetikusok ezzel szöges ellentétbe helyezkednek. Valamiről azonban mindkét tábor megfeledkezik: nem feltétlenül a tápanyag fajtája, inkább a tápanyag minősége a mérvadó. Az, hogy milyen szénhidrátot fogyasztunk, és hogy testünk hogyan reagál azokra.


Egyes szénhidrátok molekulái a felfűzött gyöngyszemekre hasonlítanak, más szénhidrátok pedig a faágra emlékeztetnek. Az elágazó szénhidrátokat a szervezet pillanatok alatt glükózzá alakítja, így hirtelen nagy energiamennyiséghez jut. Ez kiválóan megfelel egy erőteljes futás előtt, de a szervezet folyamatos táplálására nem alkalmas!

 

A cukor bomlási folyamata

 

A glükózzá alakulás sebessége a GI, a glükózfelszívódási index alapján mérhető (a vércukorszint emelkedésének figyelésével). A lassan lebomló ételek indexe alacsony. Ezek pontértéke a 100-as pontrendszerben kevesebb, mint 50. Ilyen például a 22 pontos cseresznye. A gyorsan lebomló szénhidrátok indexe magas. Vigyázzunk minden olyan étellel, melynek 70-nél magasabb pontszáma van! PI. a kalács 72 pontos!


Miért károsak a gyorsan lebomló ételek?

 

Ha a szénhidrát lebomlik, a vérbe beáramlik a glükóz. A vércukorszint emelkedése arra készteti a hasnyálmirigyet, hogy inzulint bocsásson ki. Az inzulin segítségével jut el a glükózt a sejtekhez. Ha a szénhidrát GI-je magas, nagy mennyiségű glükóz árasztja el a testet, válaszképpen rengeteg inzulin termelődik, s ez a hormonmennyiség idővel még inkább növeli a vércukorszintet. Megnő a diabétesz, az érbetegségek és a keringési problémák kialakulásának veszélye.

 

Egy közelmúltban publikált brit vizsgálat kimutatta, hogy azok az emberek, akiknek az átlagosnál magasabb a vércukorszintje, kétszer olyan nagy valószínűséggel halnak meg szívbetegségben, mint az alacsony vércukorszinttel rendelkezők. A magas GI elhízást is okoz, mivel hirtelen energiához juttatja a szervezetet, melyet hamarosan nagymértékű energiacsökkenés és éhségérzet követ, s ilyenkor fordulhat elő, hogy megesszük a második csokiszeletet is.

 

Kinek van igaza?

 

A fentiek alapján a szénhidrátellenes tábor felé dőlhet a mérleg. A glükóz ártalmas hatással van a szervezetre, tehát fogyasszunk minél kevesebb szénhidrátot! Ugyanakkor a lassú, hosszú távú cukorkibocsátás nagyon is egészséges lehet. Sőt! Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy az állandó vércukorszint valójában védi az ereket és csökkenti az éhségérzetet.

 

A népesség egyharmadánál a magas GI-s szénhidrátok hatása a szervezetre különösen káros, ők ugyanis ún. X-szindrómában szenvednek, mely a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, mely az elhízás és az érelmeszesedés talaján kialakult szív- és érrendszeri betegségek együttes előfordulását jelenti.

 

Ezek az emberek érzéketlenek a saját szervezetük által termelt inzulintöbbletre, az inzulin nem tud hatékonyan működni, ezért a helytelen cukorfelhasználás miatt nagyobb az esélyük a kóros elhízásra, szívbetegségekre. Az ő esetükben a hirtelen megjelenő nagy mennyiségű inzulin nagyobb szénhidrátfelhalmozásra készteti a szervezetet, vagyis a szénhidrátokat testük zsírként fogja tárolni!

 

A szakemberek azt tanácsolják, legalább háromévenként ellenőriztessük vérünk koleszterin- és trigliceridszintjét. A kockázatot növeli, ha családjában előfordult cukorbetegség, szívbetegség, túlsúlyosság vagy magas vérnyomás.

 

Mi lehet a megoldás?

 

Ha jó egészségnek örvend, akkor is fontos, hogy odafigyeljen a szénhidrátokra, mert befolyásolják testsúlyát és egészségi állapotát! Természetesen fontos a kalória is, de ne feledje, hogy az alacsony GI-s ételek fogyasztása kiegyenlítettebbé teszi a szervezet energiaellátását és kiküszöböli a gyakori hirtelen éhségrohamokat, melyek nassolásra késztetnek bennünket. Ezt az étrendet azért is könnyű betartani, mert nem kell lemondani a szénhidrátokról. Vagyis a megfelelő, alacsony glükózmutatójú ételekből a lehető legtöbbet, a magas pontszámúakból pedig a legkevesebbet fogyasszuk.

 

Tippek az egészséges szénhidrát bevitelhez:

 

- Figyelje a számokat! Nézze meg a táblázatban, hogy melyik étel milyen értékű! Próbáljon rendszeresen alacsony értékű ételeket választani. Keresse a teljes őrlésű lisztféléket és az ezekből készült termékeket.

 

- Fontosak az arányok! Még a szénhidrátfogyasztáson alapuló fogyókúrák is elfelejtik azt az egyszerű tényt, hogy egyszerre többféle ételt szoktunk fogyasztani. A magas GI-s ételeket fogyassza az alacsony értékűekkel együtt, így kiegyenlítődik az inzulintermelődés. Tegyen a pizzára friss zöldséget, a vaníliakrémre nyers gyümölcsöt.

 

- Használja a GI-t főzés közben is! Minél keményebb az elfogyasztott gabonaféle, annál jobb. A tésztát jobb inkább kevésbé megfőzni, mint túlfőzni, így jobban ellenáll az emésztőenzimeknek, csökkentve az inzulintermelődést.


Forrás: wellnesstippek.hu

 

Figyeljen egészségére, segítse anyagcsere-folyamatait a Szénhidrát-blokkoló kapszulával!

 

Érje el tökéletes alakját, csökkentse a bevitt energia mennyiségét a Szénhidrát-blokkoló kapszula kivételes erejével! Bővebb információt és termékleírást az alábbi linket találhat:

 

http://www.mensvital.hu/termekek/fogyas_zsiregetes/

Vissza az előző oldalra

A kosár üres.

    • Webáruházunk működését bizonytalan ideig beszüntettük!
    • Szállítási költség: 1490 Ft.
    • Ingyenes szállítás: 30.000 Ft. feletti rendelés esetén.
    • Várható kézbesítés: 2 munkanap.
    • Diszkrét csomagolás.
    • Pénz visszafizetési garancia.